HANDBIKE

spv

Slovenský paralympijský výbor

Slovenský paralympijský výbor vznikol 31. januára 1995 želaním športových zväzov zdravotne postihnutých športovcov o vytvorenie základne pre všetkých znevýhodnených športovcov na Slovensku. Je uznaným členom Medzinárodného paralympijského výboru združujúceho 200 členských subjektov a tiež Európskeho paralympijského výboru, ktorý má 52 členov.
Na Slovensku sa športovci so zdravotným znevýhodnením venujú paralympijským športom ako atletika, boccia, cyklistika, para-drezúra, lukostreľba, plávanie, stolný tenis, volejbal, goalball, tlak na lavičke a tenis na vozíku. Zo zimných športov sú to bežecké a zjazdové lyžovanie, biatlon, curling na vozíku, hokej na sánkach a najnovšie i snowboardingu. Od svojho vzniku priniesli úspešní paralympionici Slovensku 92 medailí (23-33-36) z letných aj zimných paralympijských hier.

Cyklistika – Handbike

Patrí u nás medzi športy, ktoré vždy mali svoje výrazné osobnosti. Už na prvých letných hrách v Atlante 1996 získal pre našu krajinu striebro zrakovo znevýhodnený Miroslav Jambor v tandeme s vodičom Pavlom Takáčom v šprinte na 200 metrov. O štyri roky neskôr sme sa v Sydney dočkali nášho prvého cyklistického šampióna. Radovan Kaufman, vybojoval vtedy na velodróme zlato v súťaži 1 km s pevným štartom. Najcennejší kov sme brali aj o štyri roky neskôr v Aténach, kde v cestných pretekoch handbikov triumfoval Rastislav Tureček. K zlatu pridal aj striebro z časovky. Ten istý pretekár sa postaral aj v Pekingu 2008 o striebro v časovke. Bronz z cestných pretekov pridal tandem Vladislav Janovjak – Róbert Mitošinka v Londýne 2012. V Riu máme tiež medailové ambície, keďže v hre budeme mať nielen aktuálneho svetového šampióna na ceste Patrika Kurila, ale najmä trojnásobného majstra sveta v dráhovej cyklistike Jozefa Metelku.

Webstránka: www.spv.sk

Facebook: Slovenský paralympijský výbor

Handbike si budete môcť vyskúšať kedykoľvek počas celého dňa na celodennom stanovišti.

h1  h2  h3