LUKOSTREĽBA

spv

Slovenský paralympijský výbor

Slovenský paralympijský výbor vznikol 31. januára 1995 želaním športových zväzov zdravotne postihnutých športovcov o vytvorenie základne pre všetkých znevýhodnených športovcov na Slovensku. Je uznaným členom Medzinárodného paralympijského výboru združujúceho 200 členských subjektov a tiež Európskeho paralympijského výboru, ktorý má 52 členov.
Na Slovensku sa športovci so zdravotným znevýhodnením venujú paralympijským športom ako atletika, boccia, cyklistika, para-drezúra, lukostreľba, plávanie, stolný tenis, volejbal, goalball, tlak na lavičke a tenis na vozíku. Zo zimných športov sú to bežecké a zjazdové lyžovanie, biatlon, curling na vozíku, hokej na sánkach a najnovšie i snowboardingu. Od svojho vzniku priniesli úspešní paralympionici Slovensku 92 medailí (23-33-36) z letných aj zimných paralympijských hier.

Lukostreľba

Ľudia s postihom pohybu sa začali venovať lukostreľbe už pred viac než 60 rokmi. Tento šport je testom presnosti, koncentrácie a psychickej odolnosti a v súčasnosti je otvorený pre telesné znevýhodnenia v troch skupinách postihnutí. Súťažiaci strieľajú na terč, ktorý pozostáva z desiatich zón, zo stanovenej vzdialenosti. Vďaka zlatej medaile Imricha Lyócsu z PH 2004 v Aténach sa Slovensko zaradilo v tomto športe medzi najúspešnejšie krajiny. Štyri roky predtým získal tento športovec v austrálskom Sydney bronz. Medzi úspešných paralympijských lukostrelcov sa so svojím siedmim miestom na PH Londýn 2012 zaradil   aj Peter Kaščák. Svojich nasledovníkov našli v dvojici, ktorá nás bude reprezentovať aj na PH v Riu. Peter Kinik sa v roku 2009 stal v svetovým a Marcel Pavlík v roku 2014 európskym šampiónom.

Webstránka: www.spv.sk

Facebook: Slovenský paralympijský výbor

Lukostreľbu si budete môcť vyskúšať kedykoľvek počas celého dňa na celodennom stanovišti.

l1 l3 l2