NOHEJBAL

sna

Slovenská nohejbalová asociácia

Nohejbal vznikol v bývalom Československu, kde sa táto hra spomína už v roku 1922. Pražskí futbalisti ho na Slovensku predstavili v roku 1945 v Piešťanoch, keď si ako pacienti miestnych kúpeľov krátili čas obľúbenou zábavou – „futbalom cez šnúru”. História slovenského nohejbalu sa písala v Piešťanoch, Martine, Trenčíne, Bratislave, Košiciach, Púchove, Hlohovci, Trnave ale aj v ďalších mestách. Slovenskí nohejbalisti – muži, ženy aj juniori – sú viacnásobnými majstrami a vicemajstrami sveta i Európy.

Najvýznamnejšie nohejbalové podujatia, ktoré sa konali na Slovensku:
1. majstrovstvá sveta mužov, Košice 1994
1. majstrovstvá sveta žien a juniorov, Košice 2000
Majstrovstvá Európy mužov, Trenčín 2007 a Humenné 2015
Majstrovstvá Európy juniorov a žien, Košice 2013

Pravidlá

Nohejbal je loptová hra s takmer storočnou tradíciou, ktorá kombinuje presnosť, rýchlosť a dobrú kopaciu techniku. Je to rekreačný ako aj výkonnostný šport, k svetovej špičke u mužov, žien aj juniorov patrí Česko, Slovensko, Rumunsko, Južná Kórea, Francúzsko, Švajčiarsko.
Hrá sa v telocvični alebo vonku (väčšinou na antuke) v troch disciplínach: jednotlivci, dvojice a trojice. Pre trojice má ihrisko rozmer ako na volejbal (9m x 18m), pre dvojice a jednotlivcov je trochu menšie (9m x 12,8m). V strede je rozdelené nízkou sieťou (1,10m). Podľa povoleného počtu dopadov lopty na zem poznáme nohejbal jedno-, dvoj- a trojdopadový. Nohejbalová lopta je veľkosťou a tvarom podobná futbalovej, je ale lepená a musí mať dobrý odraz.

Webstránka: www.nohejbal-sk.sk
Facebook: Slovenská nohejbalová asociácia

Nohejbal si budete môcť vyskúšať kedykoľvek počas celého dňa na celodennom stanovišti.

1 2 3