PETANG

Slovenská Federácia Pétanque

V súčasnosti sa hra pétanque spája najmä s Francúzskom, no zaujímavé je, že pôvod hry nie je vo Francúzsku, ale pravdepodobne ešte v starom Ríme.  Hra v dnešnej podobe vznikla zrejme v Provensálsku. Podľa legendy sa hry s guľami zúčastňoval istý zdravotne postihnutý človek, ktorý pre svoje postihnutie musel mať pri hre vždy nohy pri sebe. Keďže mal veľmi dobré výsledky, začali ho napodobňovať i jeho protihráči, a tak hádzať gule vždy z rovnakého miesta. Z francúzskeho „piedstanqués“ (spojené nohy) bol vraj odvodený i názov samotnej hry – pétanque.

Pétanque je príjemná spoločenská zábava pre všetky vekové, rodové či silové kategórie. Nie je náročná na fyzickú kondíciu a vo svete je obľúbená aj pre svoju otvorenosť hendikepovaným. Na ihrisku tak neraz môžeme stretnúť mladých tínedžerov v družnej debate so staršími dôchodcami. Rovnako skupinky mladých tridsiatnikov, ktorí si vyšli z práce trošku oddýchnuť. Pozitívom je aj zostavovanie miešaných mužsko-ženských družstiev.
Hrať pétanque môže každý, kto má chuť vypustiť z hlavy všetky starosti a aktívne sa odreagovať na čerstvom vzduchu pri fyzicky nenáročnom športe a hre súčasne. Celá hra je len záležitosťou koncentrácie, zručnosti a presnosti.

Ak máte o petang záujem, príďte na Tyršovo nábrežie kedykoľvek v týždni v poobedňajších hodinách na náš „Guľodrom“ (24 ihrísk hneď vedľa Au Cafe) a určite sa tam nájde nejaký trénujúci petangista, ktorý vám s veľkou radosťou pomôže, vysvetlí, ukáže, o čo budete mať záujem.

Webstránka: http://sfp.sk

Facebook: Slovenská Federácia Pétanque

Petang si budete môcť vyskúšať kedykoľvek počas celého dňa na celodennom stanovišti.