Týždeň športu

EWOS-BEACTIVE-visual-blue[1]

 

Viac informácii nájdete na stránkach
Európskej komisie.

ec.europa.eu/sport/week

Alebo na stránkach národného koordinátora Európskeho týždňa športu

http://tyzdensportu.sk/

Európsky týždeň športu vyhlásila Európska komisia s cieľom podporovať pohyb a šport na všetkých úrovniach premiérovo v septembri 2015. Po úspešných úvodných ročníkoch sa tento týždeň plný pohybu, zdravotného štýlu a športu uskutoční už piatykrát koncom septembra 2019 (23.9. – 30.9.).

Podľa posledných prieskumov z Eurobarometra sa celkovo 66% Slovákov športu venuje málo alebo vôbec. S malou pravidelnosťou vykonáva fyzickú aktivitu 28% a pravidelne športuje len 6% Slovákov. Ide dokonca o horšie čísla ako je priemer 28 štátov EÚ (kde športuje 33% resp. 8% ľudí). Tieto alarmujúce čísla boli spúšťačom pre prípravu a organizáciu série osvetových podujatí. Ako sa ďalej uvádza, zdravá fyzická aktivita stimuluje rast u detí a aj u dospelých jedincov vedie k zlepšeniu psychického a fyzického zdravia a taktiež napomáha zbavenia sa stresu.

Práve na základe týchto výsledkov bol vyhlásený prvý ročník iniciatívy Európsky týždeň športu, ktorý sa uskutočnil v septembri 2015. Základným cieľom je podporovať pohyb, šport a zdravý životný štýl na všetkých úrovniach. Preto sa zameriava na všetky vekové kategórie – od tých najmladších až po seniorov. Pre každú vekovú kategóriu predstavuje pravidelný pohyb obrovský prínos do života. U detí je potenciál vybudovania dobrého návyku do života, u dospelých odbúravanie stresu. Pre každého človeka je však nenahraditeľnou súčasťou života, ktorá zlepšuje zdravotný stav a prináša radosť.

Podujatie Športujúce mesto je tradične najväčším slovenským podujatím počas Týždňa športu s viac ako 50 športovými aktivitami, sprievodnými aktivitami a súťažami.